istoric biserica cu luna

Monografia Bisericii cu luna Monografia Bisericii cu luna Monografia Bisericii cu luna Monografia Bisericii cu luna Monografia Bisericii cu luna Monografia Bisericii cu luna Arhitectura. Sculptura. Pictura. Obiecte de cult, Arhitectura Influențe ale stilurilor occidentale în arhitectur Proiectantul și constructorul Bisericii cu Lună Sculptura Sculptura nouă Sculptura nouă Sculptura nouă Sculptura veche Sculptura veche Sculptura veche Sculptura veche Pictura Pictura veche Pictura veche Pictura veche murală Terminarea lucrărilor de pictură veche și sfințire

Arhitectura

„ Biserica cu Lună „ cu hramul „ Adormirea Maicii Domnului „ ( catedrală episcopală și biserică parohială ) este un edificiu în alcătuirea căruia stilul de bază este cel bizantin, pe care s-au grefat elemente de baroc și neoclasic. Mai multe stiluri și influențe occidentale, la una și aceeași biserică, nu denotă ceva specific numai zonei noastre ( unde contactul cu Apusul a fost mai direct ). Influențele occidentale în arta bisericească veche se întîlnesc în toate cele trei Țări române: Țara Românească, Moldova și Transilvania. ( Istoricii cuprind în denumirea de Transilvania toate cele patru provincii din arcul intracarpatic: Transilvania, Maramureșul, Crișana și Banatul ).
Important este faptul că influențele străine au fost receptate numai în măsura în care permiteau datina noastră ortodoxă și alesul gust al poporului român, din rândul căruia s-au ridicat meșteri iscusiți, care au știut să asimileze organic asemenea influențe și să creeze o artă autentic ortodoxă și românească. „ Că arta le va fi pusă sub semnul „ barocului „...sau altei categorii stilistice, e puțin important ( arată I.P.S. Nicolae Corneanu, Mitropolitul Banatului ).
Cert rămâne caracterul autentic al acestei arte, dovadă peste veacuri a resurselor unui popor minunat „.
Spre exemplificare, este suficient să menționăm frumosul „ stil moldovenesc” în arhitectura bisericească feudală, stil creat în timpul marelui voievod și ctitor Ștefan cel Mare și continuat de urmașii săi, îndeosebi de Petru Rareș. Pe fondul structural, pur bizantin, s-au adaptat, organic si armonios, influențele goticului. Iar despre frumusețea artistică a bi¬sericilor construite în acest original stil, s-au pronunțat si se pronunță specialiști de marcă, români și străini. După cum și I.P.S. Teoctist Arăpaș, Mitropolitul Moldovei si Sucevei, apreciază aceste vechi ctitorii, „ mă¬năstiri, biserici si schituri de o neasemuită frumusețe și originalitate, care constituie pînă astăzi neprețuite valori ale patrimoniului nostru cultural național, mărturii ale evlaviei si ale geniului creator al poporului nostru".
Înseși cele trei Țări române s-au influențat reciproc, în arta biseri¬cească, respectiv în arhitectură. Astfel de influențe reciproce (în arhitec¬tură, pictură, circulația de meșteri, cărți, obiecte de cult etc.) au contri¬buit ,,în cele din urmă la unitatea spirituală a întregului popor român". La rîndul ei, vechea artă bisericească românească, așa cum s-a constatat din cercetări mai recente, a influențat arta bisericească din țările vecine.
Biserica cu Lună din Oradea este, ca fenomen artistic, un adevărat „rezonator al suflului de epocă", potrivit fericitei expresii a Prof. Vasile Drăguț. Vom stărui așadar, numai cît este necesar, asupra „suflului de epocă" ilustrat în arhitectură (respectiv în sculptură, pictură, alte arte) de acest monument istoric, ținînd seama de conexiunile sale cu timpul si spațiul nostru istoric în care s-a construit.